Trumpaplaukis vengrų vižlas

vizlapav_510x197

Istorija

 

Trumpaplaukis vegrų vižlas yra auksinės spalvos, be galo elegantiškas ir aristokratiškas šuo, kurio ištakos siekia net 9 amžių, kai  kariaujančios vengrų gentys ėmė migruoti iš Azijos stepių. Toks vižlas, kokį mes matome dabar, yra kilęs kryžminant ankstyvųjų vengrų imigrantų atsivežtus šunis su Turkų „geltonaisiais šunimis“, atvežtais 16 amžiuje turkų invazijos metu. Turkų invazija truko 15 metų, ir iki 16 amžiaus pabaigos trumpaplaukis vengrų vižlas tapo visuotinai pripažinta veisle. Vižlai ilgą laiką priklausė tik kilmingoms bajorų šeimoms ir buvo veisiami privačiuose veislynuose. Kadangi gamtovaizdis labai skyrėsi iš vieno regiono į kitą, vižlas buvo mokomas būti universaliu pagalbininku daugelyje žmogaus sugalvotų „žaidimų“. Vižlas turėjo pasižymėti išskirtinėmis medžioklinėmis savybėmis- būti greitas, turėti labai gerą uoslę, puikiai dirbti vandenyje vandens paukščių medžioklės metu, kelių gentainių grupėje dalyvauti net šernų ir vilkų medžioklėje.

Po antro pasaulinio karo, kuomet Vengriją okupavo rusai, trumpaplaukiams vengrų vižlams, kurie buvo laikomi vengrų gerovės ženklu, buvo parašytas nuosprendis… šio karo metu buvo sunaikinta apie 90 procentų vižlų… Tik kelių pasišventusių veisėjų dėka trumpaplaukių vengrų vižlų veislė buvo šiaip ne taip išsaugota.

Rusijos okupacijos metu 1956-1958   metais tukstančiai vengrų paliko savo šalį, su savimi išsivesdami ir savo mylimus augintinius.. Elžbieta Mihalyi taip pat migravo į Austriją kartu su savo besilaukiančia trumpaplauke vengrų vižlų kalyte. Kadangi mažyliais pasirūpinti nebuvo sąlygų, jie buvo sunaikinti… Austrijoje Elžbieta praleido 6 metus, per tą laiką ji užregistravo pirmuosius trumpaplaukius vengrų vižlus šioje šalyje, dalį jų eksportavo į Vokietiją ir Italiją. Po 6 metų, nusprendusi emigruoti į Ameriką, Elžbieta su savimi pasiėmė savo vižlų kalytės palikuonę, kuri buvo pirmasis trumpaplaukis vengrų vižlas, užregistruotas Amerikoje.

Nežiūrint ilgus metus vykusių revoliucijų, pilietinių karų, invazijų ir okupacijų, trumpaplaukių vengrų vižlų veislė buvo išsaugota dėka jos mylėtojų ir puoselėtojų. Ačiū jiems, kad mes turime tokius nuostabius šunis.

 

Ar trumpaplaukis vengrų vižlas yra šuo, tikrai skirtas Jums?

 

Trumpaplaukis vengrų vižlas – tai ypatingai elegantiškas, labai gero būdo ir be galo nuovokus šuo.  Lengvai dresuojamas ir paklusnus, orientuotas į šeimą ir žmogų. Augintas ir veistas aristokratų, trumpaplaukis vengrų vižlas turi puikiai išvystytą jumoro jausmą ir norą žaisti. Ne veltui jis ilgą laiką buvo vadinamas „aristokratų klounu“ J.

Vižlas yra šuo, kuriam žmogaus draugija yra būtina, paliktas ar būdamas toli nuo žmogaus, jis jausis be galo vienišas ir nelaimingas. Tačiau, kaip ir kiekvienas sveikos psichikos šuo, tinkamai mokomas, jis tikrai išmoks būti namuose vienas ir kantriai laukti jūsų grįžtančio iš darbo.

Trumpaplaukis vengrų vižlas  yra „lipnus“ šuo, kas reikštų tai, jog jam yra labai svarbus žmogaus prisilietimas. Jei jis to negaus, visomis išgalėmis mėgins atkreipti jūsų dėmesį, prisiliesdamas snukiu ar apsikabindamas jūsų ranką priekinėmis letenomis, o gal tiesiog švelniai padės koją, jums ant kelių J.

Trumpaplaukis vengrų vižlas yra be galo jautrus šuo, todėl visos griežtos ir žiaurios dresūros metodikos jį padarys liūdnu ir baikščiu. Tik teigiamos motyvacijos ir dresūros dėka jūs išsiauginsite nuostabų šeimos draugą, kuris puikiai jaus jūsų gerą ar blogą nuotaiką, žinos, kada galima siausti ir dūkti, o kada reikia tiesiog ramiai stebėti aplinką. Dėl ypatingo prieraišumo šeimininkui, jis visada bus šalia jūsų, kur tik jūs beeitumėte,- į lauką, vonia ar tualetą.

Kalbant apie vižlus, reikia paminėti, kad burna yra svarbi trumpaplaukių vengrų vižlų bendravimo priemonė. Vižlas su jumis kalbės, verkšlens, skųsis ar leis eilę įvairiausių vokalinių garsų. Ir tai nereiškia, kad vižlas yra triukšmingas šuo,- tai tiesiog  yra toks jo bendravimo su žmogumi būdas. Nes tose situacijose, kai reikalinga ypatinga tyla, pvz, medžiojant,- jis bus neprakalbinamas.

Vižlas yra sargus, svetimiems nelabai patiklus šuo. Jei atėjus svečiams labradoras šoks tiesiu taikymu sveikintis, tai vengrų vižlas atsargiai ir nepatikliai žvilgtels, o bendraus tik artimiau susipažinęs  J.

Trumpaplaukis vengrų vižlas praktiškai neturi „šuns“ kvapo, jo kailis yra trumpas, be pavilnės, todėl priežiūra yra gana paprasta.

Taigi, Trumpaplaukio vengrų vižlo veislė talpina savyje labai daug- šeimos draugą, kompanioną, linksmintoją- klouną, sportininką, medžiotoją, ir net genijų J. Pragyvenęs daugybę karų ir amžių, buvęs net ant išnykimo ribos, selektyvaus veisimo dėka, trumpaplaukis vengrų vižlas įkūnija savyje begalinio grožio, elegancijos, draugiškumo ir išskirtinių medžioklinių savybių derinį.

Kaip atrodo tikras ir netikras Trumpaplaukis vengrų vižlas, puikiai iliustruoja žymios vengrų veisejos straipsnis su nuotraukomis: http://www.katavizs.com/breeding.htm


Pabaigai:

 

Penki dalykai apie vižlus, kuriuos Turėtumėte Žinoti:

 1. Vengrų vižlas norės būti su Jumis kiek įmanoma daugiau ir kiek įmanoma arčiau.
 2. Vengrų vižlas yra energingas šuo.
 3. Vengrų vižlas yra puikus medžiotojas.
 4. Vengrų vižlas nepakenčia žiauraus elgesio.
 5. Vengrų vižlas- šuo, skirtas ne kiekvienam.

 

Trys Geriausi Dalykai, susiję su vižlais:

 1. Vengrų vižlas norės būti su Jumis kiek įmanoma daugiau.
 2. Vengrų vižlas turi didelį entuziazmą ir energiją.
 3. Vengrų vižlas yra jautrus šuo, mokantis būti be galo „saldus“ ir švelnus.

 

Trys Blogiausi Dalykai, susiję su vižlais:

 1. Vengrų vižlas norės būti su Jumis kiek įmanoma daugiau.
 2. Vengrų vižlas norės būti su Jumis kiek įmanoma daugiau.
 3. Vengrų vižlas norės būti su Jumis kiek įmanoma daugiau.

 

Trys priežastys, dėl kurių Neturėtumėte įsigyti vižlo:

 1. Neįsigykite šios veislės šuns, jei manote, kad tai padės Jums treniruotis metant svorį.
 2. Neįsigykite šios veislės šuns, jei nemėgstate prisilietimų.
 3. Neįsigykite šios veislės šuns, jei negalėsite jam skirti pakankamai dėmesio.

 

Šiek tiek plačiau apie Trumpaplaukius vengrų vižlus rasite mūsų straipsnyje, publikuotame Lietuvos ryto skiltyje – augintinis, bei Lietuvos kinologų draugijos tinklapyje:  

http://www.kinologija.lt/?p=39825&lan=ltu

 

Pagarbiai,

Daiva ir Erikas

 

 

Prisijunkite prie mūsų!

Svetainės statistika

© Trio Magija

Svetainėje esančią tekstinę, grafinę, vaizdo informaciją kopijuoti, publikuoti, kitaip platinti be raštiško svetainės administratoriaus sutikimo griežtai draudžiama!