Etnos čirnekas

Etnos čirnekas (Cirneco dell‘ Etna) – vidutinio dydžio veislė, kilusi iš tolimosios Sicilijos. Manoma, jog į Siciliją šie šunys pateko prieš 3000 metų kartu su finikiečiais. Šio fakto įrodymas yra monetos, nukaltos 300 – 500 m. pr. kr., kuriose vaizduojami šunys, išvaizda panašūs į čirnekus.

"Trio Magija" - Labradoro retriverių ir Vengrų vižlų veislynas nuotrauka.

(photo from http://www.dicasamarziali.com/en/sighthounds-dogs.html)

Tais laikais Etnos čirnekai vaidino ir simbolinį religinį vaidmenį, – buvo tikima, jog jie turi dievišką gebėjimą atpažinti dievus ir netikinčiuosius. Dioniso šventykla buvo šių šunų veisimo centras, tūkstantis čirnekų saugojo šį pastatą bei į jį lydėdavo piligrimus. Žodis „cirneco“ yra kilęs iš graikų kalbos žodžio „Kyrenaikos“. Čirnekus vietiniai šaukė „Cao cirenaico“ arba „šunimis iš Kirėnės“. Šis pavadinimas pirmą kartą minimas 1533 metais viename siciliečių rašte.

"Trio Magija" - Labradoro retriverių ir Vengrų vižlų veislynas nuotrauka.

(photo from http://www.dicasamarziali.com/en/sighthounds-dogs.html)

Etnos čirnekai buvo paplitę visoje Italijoje, o ypač Etnoje. Jie medžiodavo vietovėse, kurias suformavo vulkaninės lavos, ypač zonoje aplink aktyvų ugnikalnį Etną. Didelės erdvės trūkumas ir ribotas maisto kiekis, ilgos valandos triušių medžioklėje be maisto ir vandens, sąlygojo tai, kad dabar egzistuojantys čirnekai yra nepaprastai ištvermingi ir sveiki, be rimtesnių paveldimų ligų. Etnos čirnekai iki 1932 metų už Sicilijos ribų buvo nelabai žinomi. 1932 metais išleistas Maurizio Migneco straipsnis apie siciliečių šunis. Baronienė Agata Paterno Castello, ėmė daryti atranką, ieškodama Sicilijoje čirnekų, geriausiai atitinkančių veislės bruožus. Ji veisė čirnekus 26 metus. Italijos kinologai čirnekus oficialiai pripažino 1940 metais. Pirmuoju italų parodų čempionu čirnekas tapo 1952 metais,- tai buvo minėtos baronienės išveistas šuo. 1951 metais įsteigtas veislės klubas. 1989 metais standartas atnaujintas, kad atitiktų FCI reikalavimus.

"Trio Magija" - Labradoro retriverių ir Vengrų vižlų veislynas nuotrauka.

(photo of mrs. Nerina Vera Aiello Gelso Bianco kennel (from 1971)

Taigi, kokie yra tie Etnos čirnekai? :) Etnos čirnekai yra švelnūs, be galo linksmi ir šoklūs. Pozityvūs ir draugiški, todėl yra puikūs žmogaus kompanjonai, mėgstantys komfortą. Čirnekai yra be galo ištikimi, myli savo šeimos narius ir yra be galo lojalūs savo šeimai :) . Atsargūs su svetimais, todėl apie atėjusius svečius šeimai praneš lojimu. Etnos čirnekai išmintingi ir orūs. Kaip patys siciliečiai sako: “ čirnekas – ne vergas, čirnekas – Draugas“ :) Kaip ir daugelis medžioklių yra aktyvūs, todėl reikalauja fizinio krūvio. Medžiodami čirnekai pasikliauja ne tik rega, bet ir uosle. Kadangi jie netriukšmingi ir tylūs, gali būti naudojami ir paukščių medžioklėje. Pratinami nuo mažens, puikai sutaria su kitais naminiais gyvūnais. Dėl savo vikrumo, Etnos čirnekai puikai dalyvauja lenktynėse, tėvynėje lauko bandymuose bei vikrumo varžybose. Lengvai dresuojami, tačiau dresūra turi būti pagrįsta pozityvia metodika nešaukiant ir nebaudžiant. Tai, koks užaugs jūsų čirnekas, labai priklauso ir nuo jo auklėjimo,- labai griežtos ir agresyvios auklėjimo metodikos, veiklos trūkumas ar dėmesio stoka jį gali padaryti destruktyviu. Jei jūsų mažylis bus auklėjamas naudojant pozityvius auklėjimo metodus, skatinimą, gaus pakankamai dėmesio ir veiklos, bus socializuojamas nuo mažens, – turėsite nuostabų draugą ilgam, ir iki 14 metų. Etnos čirnekai negali gyventi lauke ar būdoje – jie visada turi būti greta savo šeimininko :) . Mėgsta priglusti, pakštelti į skruostą, ir vėl priglusti :) . Dievina šilumą  . Etnos čirnekų ūgis Patelė: 42–50 cm Patinas: 46–52 cm. Kadangi patinų svoris iki 12 kg, o patelių iki 10 kg, – jie puikiai gali būti vedžiojami vaikų. Etnos čirnekų kailis trumpas ir lygus, todėl jo priežiūra yra labai paprasta. Spalva – visų atspalvių rausvai ruda, neretai su baltomis žymėmis. Etnos čirnekai turi be galo įspūdingas stačias ausis,- kaip šios veislės tėvas pasakė: „Etnos čirnekas be savo ausų – kaip balerina be kojų“ :) .

 

Prisijunkite prie mūsų!

Svetainės statistika

© Trio Magija

Svetainėje esančią tekstinę, grafinę, vaizdo informaciją kopijuoti, publikuoti, kitaip platinti be raštiško svetainės administratoriaus sutikimo griežtai draudžiama!